Како со Фенг Шуи да ја откриете тајната на среќниот дом

Слободниот проток на свежа енергија е основниот принцип на фенг шуи, древната кинеска вештина за уредување на животниот простор. Затоа, во својот дом внесете, на пример, свежо цвеќе и овошје на масата, свеж воздух или нови фотографии.

 

Одвреме-навреме разместете го мебелот или барем помрднете го за неколку сантиметри. Во спротивно енергијата ќе застои. Исполнете го просторот со звуци на пријатна музика која позитивно ќе влијае на вашето расположение.

Украсете ги ѕидовите со фотографии на кои се гледа како вие и членовите на вашето семејство уживате во среќни и опуштени моменти. И не допуштајте во домот да се таложи ѓубре.

Спална
Ослободете ја спалната соба од вишокот предмети. Во неа поминуваме 8 часа секој ден и тоа е најинтимната просторија во станот.
Затоа со неа започнете го големото чистење на домот. Соберете ја расфрланата облека во шкафот и ослободете се од вишокот предмети под креветот и во шкафовите или барем уредно средете ги во посебни кутии или вреќи.

Кујна
Кујната секогаш држете ја уредна и чиста. Состојбата во неа многу влијае на здравјето на домашните, особено на црниот дроб, сметаат Кинезите. Црниот дроб е главниот прочистувачки орган. Затоа одржувајте ја кујната чиста и уредна. Редовно фрлајте ја скапаната храна од ладилникот и не дозволувајте во мијалникот да се таложат валканите садови и користете природни средства за чистење.

Главната врата и ходникот се уста на Чи енергијата
Преку главниот влез домот ја прима енергијата и затоа тој во фенг шуи се нарекува уста на Чи енергијата. Многу е важно како изгледа ходникот бидејќи личноста го создава првиот впечаток за нечиј дом врз основа на она што ќе го види кога влегува низ главната врата. Затоа околу влезот не би смееле да стојат канти за ѓубре, стари тегли за цвеќе, а ходникот не го затрпувајте со чевли.

ИСТОК
Источниот дел на домот се поврзува со успехот, благосотојбата, но и плодноста. Во тој дел поставете “луцкѕ бамбоо” (среќен бамбус).
ЗАПАД 
Тоа е подрачје на љубовта, но и приходите. Така што најдобро е во тој дел од станот да поставете симболи на љубовта како фигурички од вљубена двојка или срца.
СЕВЕР
Север се поврзува со мирот и духовноста. Внесете повеќе светло на таа страна, свеќи, растенија и нека не биде пренатрупан со предмети.
ЈУГ 
Енергијата на југот ви помага да ја придобиете помошта од другите луѓе. Во тој дел можете да поставите високи растенија за поактивен социјален живот.

.


Не пропуштај

Придружи се на нашата заедницата од над 5000 пријатели


Хербална купка на 50% попуст

1,600 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Оваа купка ве носи во светот на севкупната убавина после која се чувствувате освежени, со повеќе енергија и подобрена самодоверба. Користиме Деви Сри Спа од серијата Сензуал.

Чекорите се Ритуал, Хидрофил, пилинг, туш, масажа, маска и капење со млеко и црвени рози, лосион за тело, специјален напиток–егзотичен напиток од Асеана Ројал Спа (млеко со ѓумбир).

Добивате 50% попуст од вредноста на услугата а уживате до 31.12.2020!  Количините се ограничени! Промоцијата трае до 1.мај.2020.

Категории: ,
Повеќе

Спа Бали масажа на 50% попуст

750 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Еден од најстарите традиционални третмани во светот кој се смета за мајка на традиционалните индиски и кинески третмани. Овој третман има своја филозофија, а овозможува релаксирање и враќање на енергијата истовремено на телото, умот и духот. Се користат ароматски производи кои ја стимулираат циркулацијата и го освежуваат телото и духот.

Добивате 50% попуст од вредноста на услугата а уживате до 31.12.2020!  Количините се ограничени! Промоцијата трае до 1.мај.2020.

Категории: ,
Повеќе

Традиционален рачен третман за лице на 50% попуст

500 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Традиционалниот рачен третман за лице обезбедува зголемена циркулација на лицето, намалување на проширените пори и подобар тонус на кожата.

Добивате 50% попуст од вредноста на услугата а уживате до 31.12.2020!  Количините се ограничени! Промоцијата трае до 1.мај.2020.

Категории: ,
Повеќе

Мадеротерапија пакет 10 масажи на 50% попуст

3,500 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Мадеротерапија, масажа со која во потполност ќе го редуцирате целулитот и ќе го обликувате вашето тело. Енергична масажа – до комплетен детокс и тонизација. Придобивки и резултати:•Природно, неинвазивно

•Го активира лимфниот систем
•Намалува / се бори против задржувањето на водата и ги отстранува токсините од телото
•Го забрзува метаболизмот
•Го уништува целулитот
•Намалува обем
•Ги дефинира рацете и нозете
•Ја тонира и ја затегнува кожата
•Ги зацврстува бутовите и задникот

Добивате 50% попуст од вредноста на услугата а уживате до 31.12.2020!  Количините се ограничени! Промоцијата трае до 1.мај.2020.

Категории: ,
Повеќе